Barion Pixel
+36 70 392 5739 info@premiumgarden.hu
0
0 Items Selected

No products in the cart.

Milyen fűmagot válasszak?

 

Gyakran érkezik hozzánk az a kérdés, hogy milyen fűmagot ajánlunk? Alapvetően ezekre a kérdésekre mindig az a válaszunk, hogy az általunk értékesített keverékek mindegyike megbízható, prémium kategóriás keverék, de mielőtt bármit ajánlanánk, az alábbi kérdésekre választ kell kapnunk:

  • Milyen a talaj? Agyagos, homokos, vályogos?
  • Milyen módon történik majd az öntözés? Automata öntözőrendszerrel, kézzel?
  • Milyen a terület benapozottsága? Félárnyékos, állandóan odatűz a nap?
  • Milyen lesz a terület igénybevétele? Magas, alacsony?

Ezek az első és legfontosabb kérdések fűmagválasztás előtt, ugyanis a legdrágább és legjobb szándékkal, körültekintéssel telepített gyeppel is folyamatosan lehetnek problémák, ha ezekre nincs, vagy nem pontos a válasz.

 

Talajszerkezet

Nem kell minden esetben száz és száz kilométert utazni ahhoz, hogy két teljesen különböző talajt találjunk. Könnyen előfordulhat, hogy a házunktól pár utcával arrébb teljesen más a talaj, mint nálunk. Az a gyep, ami az egyik kertben él és virul, a másikban egyszerűen nem talál magára.

Általánosságban elmondható, hogy homokosabb szerkezetű talajokban érdemes szárazságtűrő keveréket (Barenbrug Water Saver, ICL ProSelect Toscana, DSV Eurograss PRO320) használni, mert ezeknek jóval mélyrehatóbb gyökérzete van, így ha a talaj felső rétege ki is szárad, a fű gyökérzete megfelelő mélységben van ahhoz, hogy biztosítsa a víz utánpótlását. Agyagos, vályogos talajszerkezetnél is választhatjuk a szárazságtűrő keverékeket, de itt eleve jobb a talaj vízmegtartása, így gyakorlatilag bármelyik keverék telepíthető.

 

Öntözés

Hasonlóan az előző ponthoz, vannak olyan keverékek, amikben a csenkesz – elsősorban a nádképű, vagy vörös csenkesz – van túlsúlyban, így ezek jobban bírják a szárazságot. Tényként jelenthetjük ki, hogy öntözőrendszer nélkül nincs szép, egészséges, egybefüggő gyep hosszú távon.

Bármennyire is szeretnénk, kézzel nem tudunk közel sem olyan egyenletesen öntözni, mint egy jól megtervezett, kiépített és beállítottt automata rendszer. Arról nem is beszélve, hogy a gyep öntözésére a hajnali órák a leginkább megfelelők, és lássuk be, nem mindenki szeret ennyire korán kelni.

 

Napsütés

Vannak olyan fűmagkeverékek, amik kifejezetten félárnyékos területekre lettek kifejlesztve (Barenbrug Shadow, DSV Eurograss Shady Lawn), ezért legalább 4-5 féle fűmag van benne. Mígy egyik az állandó napot, addig a másik az árnyékot tolerálja jobban. Ha nem megfelelően választunk fűmagot egy árnyékos helyre, akkor idővel a fű megritkul, ez pedig teret ad a gyomok és egyéb, nem kívánatos növények felbukkanásának.

 

Igénybevétel

Nem mindegy, hogy a gyepet milyen fizikai hatások érik. Ha csak díszkertről van szó, akkor egy vékonyabb szálú keverék megfelelő választás lehet, ha azonban gyerekek, esetleg állatok is vannak a kertben, akkor érdemes magasabb tűrőképességű gyepet telepíteni (Barenbrug BarPower RPR, ICL Proselect ToscanaBarenbrug Supersport, Barenbrug RPR Sport, Barenbrug Speedy Green), ezt a legtöbben csak “sportfűmag”-ként emlegetik.

Fontos a gyep regenerálódó képessége, mert ha egy felületen elkezd kikopni a gyep, de nem tud megfelleően regenerálódni, akkor folyamatosan pótolnunk kell azt felülvetéssel, ami viszont a kert használhatósági értékén csökkent.

Ha megvan a fűmag, akkor már “csak” a talaj megfelelő előkészítésére, a vetés időpontjára, a helyes nyírásra és tápanyag-utánpótlásra kell figyelnünk.

Természetesen ha kérdés merülne fel, mindig segítünk!

 

Fűmagok

    Szállítási kalkulátor
    Kupon érvényesítése
      Az alábbi termékek is érdekelhetik