Lassan, de biztosan átmegyünk az őszbe, ami a gyep gondozásában is meg kell, hogy mutatkozzon. A tápanyag összetétele és az öntözés gyakorisága és mennyisége is változik ilyenkor. Ha sikerült átvészelni a nyarat nagyobb “károk” nélkül, akkor augusztus végén – szeptember elején nem lesz különösebb teendőnk, de az alábbi lépéseket el kell végeznünk, hiszen ilyenkor már a téli felkészítés is kezdetét veszi.
Tápanyag
Az ősz kezdetével a fűnek ismét nitrogénre van szüksége a megfelelő növekedéshez és bokrosodáshoz, így gyakorlatilag a tavaszi feladatokat ismételhetjük és magas nitrogén tartalmú műtrágyát kell használnunk. Ha követjük a korábban bemutatott műtrágyaprogramot, akkor még vagy kitart a Landscaper Pro Full Season, vagy eljött az ideje a Landscaper Pro Autumn&Winter kijuttatásának. Ha egyik terméket sem használtuk, vagy más műtrágyaprogram alapján tápláltuk eddig a füvet, akkor természetesen más terméket is használhatunk:
- Landscaper Pro Maintenance: 2-3 hónapos hatástartamú műtrágya, 25-5-12 NPK tartalommal
- Beckmann fenntartó gyeptrágya: 3 hónapos hatástartam, 20-5-8 NPK tartalommal
- ICL Sportsmaster CRF High N: 2-3 hónapos hatástartam, 26-5-11 NPK tartalom
Bármelyik terméket is választjuk, mindig figyeljünk a megfelelő mennyiség kijuttatására, illetve a beöntözésre, mert bár ezek burkolt műtrágyák, tartalmaznak nem burkolt szemcséket is, amik a megfelelő beöntözés nélkül megégethetik a fűszálakat.
Öntözés
Az öntözés során újra visszaállhatunk a heti 2-3 alkalomra, 4-5 liter/m² a javasolt mennyiség, amit 1-1 öntözés során biztosítanunk kell a gyep számára. Ha eddig nem tettük, akkor itt az ideje, hogy elkezdjük mérni a kijuttatott víz mennyiségét, erre tökéletesen megfelel ez az esőszintmérő, de műanyag poharakkal, műanyag edényekkel is meg tudjuk ezt tenni.
Továbbra is igaz, hogy minden esetben a reggeli órákban végezzük el az öntözést, hiszen a levegő hőmérsékletének csökkenésével most még nehezebben párolog el a talaj által fel nem vett víz. Ha nincs automata öntözőrendszerünk, akkor a legegyszerűbb megoldás – idő hiányában – egy öntözésvezérlő és esőztető kombinációja. Ha pedig éppen most ősszel szeretnénk automata rendszert telepíteni, akkor a Hunter termékeit ajánljuk jó szívvel.
Egyéb teendők
A megfelelő tápanyag és öntözés után nem mehetünk el szó nélkül az őszi gyepszellőztetés mellett sem. Természetes folyamat, hogy a talajszinten elhalt fűszálak gyűlnek össze, amik idővel egyre jobban elzárják a fű gyökérzetét a tápanyagoktól és a víztől is.
Ezeket az elhalt szálakat ősszel mindenképp szükséges összegyűjteni, erre szolgál a gyepszellőztető gép. A gyepszellőztetés nem összekeverendő a talajlazítással, bár gyakran ugyanazzal a géppel végezzük, de másik fejjel. Jelen esetben a rugós fejre lesz szükségünk, amit elég a talajszintig leengedni. Akik még nem csináltak ilyet korábban mindig meglepődnek (lefagynak), hogy mennyi elhalt fűszálat szed össze a gép a látszólag zöld és egészséges gyepből. Gyakran “sokkoló” a látvány, de ez egy szükséges folyamat az őszi felkészítés során, ezzel nagyban hozzájárulunk a még egészségesebb pázsitfelület kialakulásához.
Összefoglalva az alábbiakra lesz szükségünk szeptemberben:
- Rugós gyepszellőztetés
- Magas N tartalmú tápanyag
- Ritkább öntözés
Ha valamiben elakadsz, vagy nem vagy biztos, akkor keress minket elérhetőségeink egyikén, vagy a Facebook-on, vagy csatlakozz a Fűápolás – füvesítés Facebook csoporthoz, ahol már közel húszezren vagyunk jelen!
Őszi-téli gyeptrágyák
ICL Agroleaf Power Total 2 kg
5.190 Ft (4.087 Ft + ÁFA)
2.595 Ft /kgBeckmann talajaktivátor 7,5 kg
Original price was: 7.890 Ft.6.190 FtCurrent price is: 6.190 Ft. (4.874 Ft + ÁFA)1.052 Ft825 Ft /kgLandscaper Pro Pre Winter 5kg
7.990 Ft (6.291 Ft + ÁFA)
1.598 Ft /kgLandscaper Pro Autumn Winter 15 kg
22.990 Ft (18.102 Ft + ÁFA)
1.533 Ft /kgLandscaper Pro Pre Winter 15 kg
20.990 Ft (16.528 Ft + ÁFA)
1.399 Ft /kg